Інформаційний лист - синдром карпального каналу

Шановний пацієнт!

 

Обстеження виявило, що Ваші скарги пов’язані із затисненням серединного нерва у ділянці зап’ястя тобто із «Синдромом карпального каналу». Наявні симптоми та неефективність консервативного лікування вказують на необхідність хірургічного лікування. Перед операцією лікар проведе з Вами роз’яснювальну бесіду про необхідність та хід запланованої операції, а також про можливе подальше спостереження та лікування. Даний роз’яснювальний лист повинен допомогти Вам зрозуміти природу захворювання та підготуватись до розмови з лікарем щодо подальшого лікування.

 

Що таке Синдром карпального каналу?

 

У верхній частині зап’ястя серединний нерв проходить через спеціальний канал (тунель) - «карпальний канал» (див. малюнок) разом зimage001n 9 сухожиллями м’язів, що згинають пальці. Цей канал відділено від згинальної частини руки сполучною тканиною – поперечною зв’язкою зап’ястку. При стисненні нерву всередині цього каналу виникають болі, відомі Вам, як відчуття терпкості та болю переважно у нічний час, особливо в ділянці великого, вказівного, середнього та половини безіменного пальців, і поступове зменшення м’язової сили та м’язів кисті та втрата працездатності руки.

Причиною цього затиснення можуть стати потовщення поперечної зв’язки та подразнення ущільнених сухожильних каналів внаслідок постійних фізичних навантажень особливо в умовах холоду, ревматичні та ендокринні захворювання, розростання сполучної тканини та навіть пухлини.

Без оперативного втручання, якщо хвороба буде прогресувати, Ви можете постійно відчувати біль в долоні та пальцях, повністю втратити чутливість великого, вказівного, середнього та половини четвертого пальців, поступово виникне слабкість у кисті, що призведе до інвалідізації.

 

Як проводитиметься операція?

 

Хірургічне втручання проводитиметься, як правило, під місцевою анестезією. Про хід операції, специфічні ускладнення та види знеболення Вам буде пояснено окремо.image003n

Суть операції полягає в тому, що необхідно створити умови для нерву у яких фактор стискування буде усунено. Це можливо досягти шляхом розсічення поперечної зв’язки зап’ястку (див. малюнок). Даний вид хірургічного втручання є малоінвазивним та не супроводжується кровотечею.

Існують дві методики хірургічних втручань: «класична» та ендоскопічна. В залежності від характеру вашого захворювання Вам буде запропонована одна з цих методик.

У разі виконання класичної методики на поверхні долоні робиться розріз шкіри до 4 см. Після чого виділяється поперечна зв’язка зап’ястку. Для того щоб звільнити серединний нерв, дана зв’язка пересікається на всьому протязі над нервом. За допомогою оптичного збільшення (бінокулярна лупа, хірургічний мікроскоп) нерв буде оглянуто та наявні фактори стиснення будуть усунуті. Якщо сухожилля потовщені та спаяні між собою або із нервом, то їх теж буде звільнено. На шкіру накладаються від 5 до 8 швів, що знімають на 10 добу після операції. Тривалість такого оперативного втручання близько 20 хвилин. Госпіталізація 1-2 доби. Після операції, рука, як правило, фіксується пов’язкою строком до 10 днів.

За методикою ендоскопічного втручання, розріз шкіри довжиною близько 1 см виконується в ділянці зап’ястку. Ендоскоп (оптична трубка товщиною декількаimage006n міліметрів) вводиться над каналом де проходить затиснутий нерв, відкриваючи хірургу потовщену поперечну зв’язку зап’ястку. Остання розсікається спеціальним інструментом. Після чого за допомогою ендоскопу оглядається весь карпальний канал на предмет наявності додаткових факторів стиснення нерва, при їх знаходженні (сухожилкові перетяжки, новоутворення тощо) останні видаляються. На шкіру накладається 1-3 внутрішньошкірних шва, що самостійно розсмоктуються та не потребують зняття. Тривалість хірургічного втручання 7-12 хвилин. Госпіталізація 1 доба. Після операції фіксація пов’язкою 5-7 діб.

 

Очікувані результати

 

Операція призводить до повного одужання нерва. Типові нічні болі зустрічаються в більшості випадків лише в першу ніч після операції та не довше. Відчуття повертаються тим швидше, чим менше ураження нерва, тобто чим раніше Ви згодитесь на операцію від початку симптомів. Іноді при хронічному запаленні нерву стан (чутливість та рухи в пальцях та долоні) може поступово покращуватись впродовж декількох місяців після операції. Щоб виключити усі фактори ризику Вас буде детально обстежено перед операцією лікуючим лікарем про проводитись спостереження протягом 6 місяців після хірургічного втручання.

 

На що слід звернути увагу?

 

Чітко дотримуйтесь інструкцій Вашого лікаря відносно прийому медикаментів, контрольних оглядів та додаткових обстежень, як в до-, так і в післяопераційному періоді. Дану операцію проводять амбулаторно, а також стаціонарно. В останньому випадку Вас госпіталізують, Ви будете знаходитись під постійним наглядом медперсоналу. Після місцевої анестезії Вам не дозволяється в день операції приймати активну участь у дорожньому русі, Ви не можете керувати автомобілем чи мотоциклом, працювати зі складними механізмами. Щоб закріпити успіх операції, ми сподіваємось на Вашу співпрацю і сумлінне дотримання усіх вказівок у післяопераційному періоді. Зап’ястя, як правило, на декілька днів після операції буде зафіксовано гіпсовою шиною або тугою пов’язкою. Щоб запобігти набряку рука повинна лежати або утримуватись у підвищеному положенні (нагрудна пов’язка). Якщо Ви відмічаєте посиніння чи наростання оніміння пальців, це може виникати через надмірно туге бинтування – необхідно ослабити пов’язку.

Після звільнення сухожилкового каналу при згинанні та розгинанні пальців може виникати біль та відчуватиметься деяка обмеженість рухів через набряк в місці втручання. Це минає самовільно протягом кількох днів після операції, проте повідомте своєму лікуючому лікарю про такі симптоми.

Інколи зустрічається зменшення або збільшення тактильної чутливості в ділянці розрізу. Це, як правило, проходить самостійно і не потребує лікування. Іноді незначні нервові закінчення розсіченої зв'язки та м’яких тканин під шкірою у ділянці розрізу чутливі до дотиків протягом деякого часу.

Почніть через короткий проміжок часу після операції (вже через кілька годин) рухати пальцями. Не дозволяйте собі тримати руку внизу, це може призвести до набряку м’яких тканин. Після зняття швів (8-10 доба) рука повинна перебувати у спокої протягом кількох днів. Мити долоню повністю дозволяється через 14-17 діб після класичної операції, і на 5 добу після ендоскопічного втручання.

 

Медикаментозна підтримка в післяопераційному періоді

 

В день операції та на наступні 2-3 дні лікар призначить Вам антибіотик широкого спектру дії в капсулах (Ципрофлоксацин 1.0 на добу). У разі потреби в першу ніч після операції Вам рекомендовано прийняти знеболюючий препарат (Парацетамол 500 мг). На 10 добу після операції (після закінчення періоду набряку в ділянці операції) Вам буде призначено таблетовані засоби, що сприяють відновленню нервових волокон протягом наступних 14 днів (Нейробіон, Келтікан).

 

 

Вопрос / ответ

смотреть дальше