Карпальний синдром

ВИ СТРАЖДАЄТЕ ВІД:

neuro1

БОЛІ в кистях рук,

що турбують в день або вночі?

ОНІМІННЯ (терпкість) в пальцях рук?

СЛАБКІСТЬ та АТРОФІЯ М’ЯЗІВ долоні?

у ВАС - СИНДРОМ ЗАП’ЯСТКОВОГО КАНАЛУ!

 

Що таке СИНДРОМ ЗАП’ЯСТКОВОГО КАНАЛУ? 

 

neuro5Синдром зап’ясткового каналу, або карпальний синдром - це захворювання, що повязане з стисненням серединного нерва в дялянці запястку поперечною зв’язкою.

У верхній частині зап'ястя серединний нерв проходить через спеціальний канал (карпальний канал) разом з 9 сухожиллями від мязів, що згинають кисть. Цей канал відділено від іншої частини руки сполучною тканиною (зв'язкою або утримувачем зап'ясткового каналу). При стисненні нерву всередині цього каналу виникає біль, оніміння та відчуття «наливання» в кисті руки переважно у нічний час, особливо в ділянці великого, вказівного, середнього та половини безіменного пальців.

 

Як ще проявляеться це захворювання?

neuro3

 

Крім пекучих болей та відчуття оніміння в кистях рук і 1, 2, 3 пальцях, що турбують вдень та/або вночі, з часом у хворих спостерігається відчуття зниження сили в руках. Досить часто біль поширюються на передпліччя та плече, інколи і на шию (симулюючи захворювання шийного відділу хребта!). Хворі скаржаться на те, що не можуть довго утримувати в руці сумку, телефон, ручку. Їм складно виконати прості речі, такі як зачіплювання гудзика, прибирання, писання, друк на клавіатурі та інші. Вночі, коли болі посилюються, з’являється бажання опустити хвору руку вниз або струшувати кистями рук, що приносить деяке нетривале полегшення. Майже у половини хворих вражаються нерви на обох руках. В важких випадках спостерігається атрофія (всихання) мязів кісті, що веде до грубої інвалідізації.

 

Хто найчастіше хворіє?

 

neuro4Як правило страждають люди, які багато працюють руками. Часто синдром виникає у перукарів, бухгалтерів, водіїв, будівництва та працівників сільського господарства. Жінки страждають втричі більше аніж чоловіки. Наявність хронічних захворювань суглобів, цукрового діабету, захворювань щитовидної залози, травм у минулому кистей рук збільшує вірогідність захворювання.

За свідовою стасистикою кожна двадцята людина хочаб раз у житті мала симптоми синдрому карпального каналу, а це 5% всього людства. Якщо перерахувати на населення Вінницької області, то вийде, що в нашому регіоні близько 85 000 хворих! При чому, як правило це люди працездатного віку.

 

Чому виникає карпальний синдром, і що при цьому відбувається з нервом?

neuro6

 

В результаті тривалого перенапруження кисті, хронічного запалення в ділянці запясткового суглобу, травми кісток запястку та передпліччя чи гормональних змін (особливо у жінок в період клімаксу), простір запясткового каналу, в якому проходить серединний нерв, зменшується. Крім нерву в каналі стискаються сухожилки мязів, що згинають пальці. Так як нерв, це досить ніжна і мяка структура, то його стиснення виникає в першу чергу. В результаті виникають вищеперелічені скарги (біль, оніміння, слабкість). З часом нерв перероджується: через постійний тиск та тертя в ньому виникає хронічне запалення, оболонка його потовщується і як петля затискає нерові волокна з формуванням невроми (доброякісного новоутворення) з наступною атрофією (відмиранням) нервових волокон.

 

Як лікувати?

 

image006На початкових стадіях застосовують нестероїдні протизапальні засоби (Вольтарен, Кетопрофен, Ксефокам) та місцеві блокади з викорастання гормональних препаратів (Гідрокортизон, Дипроспан). Блокаду рекомендовано використовувати не більше 1-2 раз, так як часте введення препарату та травматизація голкою структур запясткового каналу веде до рубцевих змін та посиллення стиснення нерва. У разі нестійкого, нетривалого ефекту та появи виражених нічних болей, а також слабкості в кистях рук рекомендовано хірургічне втручання.

Хірургічне втручання виконується нейрохіургом з використанням мікрохірургічної та ендоскопічної техніки. Операція відбувається під місцевою анестезією (без наркозу). Під час операції нейрохірург через невеликий (1-2 см) розріз шкіри в ділянці запястку, та за допомогою операційного мікроскопу або спеціального ендоскопу розсікає поперечку звязку, що тисне на серединний нерв, таким чином звільняючи останній від стиснення. Вже в операційній, у більшості випадків, пацієнт відчуває полегшення та зменшення болю і оніміння в пальцях. Виписка з лікарні відбувається в день операції.

neuro2

В післяопераційному періоді хворий потребує двохтиждневої іммобілізації (фіксації) кисті спеціальною повязкою. У разі використання ендоскопічної техніки, термін іммобілізації зменшується вдвічі, крім того, накладається косметичний внутрішній шов, що розсмоктується, тому його не потрібно знімати. Післяопераційний рубець майже непомітний (як пердставлено на іллюстації). Операція призводить до повного одужання нерва. Типові нічні болі зустрічаються в більшості випадків лише в першу ніч після операції та не довше. Чутливість повертаються тим швидше, чим менше ураження нерва, тобто чим раніше буде виконано операцію. Прооперовані не потребуєть тривалої госпіталізації, і тому вже в перший день після операції повертаються додому.

 

 

Question / answer

see below